Sběr vzorků na 52. ročník VVT ukončen

Valtické vinné trhy se již pilně připravují na nový ročník. Ve středu 27. března 2019 byl v Centru Excelence na Sobotní ulici ukončen sběr vzorků pro 52. ročník novodobé historie Valtických vinných trhů.

Wimbledon mezi výstavami, jak se nejstarší vinařské soutěži přezdívá, každoročně přitahuje stovky vinařů, kteří chtějí zkusit poměřit svoje síly a přihlašují do soutěže vzorky jak bílých, tak i červených a růžových vín, a i sektů.

Celostátní výstavu vín s mezinárodní účastí pořádají Valtické vinné trhy ve spolupráci se Střední vinařskou školou ve Valticích a pod patronací Národního vinařského centra, které dohlíží na objektivitu celé soutěže.

Statistika – Valtické vinné trhy 2019

Do nejstarší vinařské soutěže se letos přihlásilo 770 vzorků od 125 vinařů z Moravy, Česka, Slovenska, Rakouska, ale i Chile a Austrálie.

Z České republiky se přihlásilo 678 vzorků z Rakouska 81 vzorků a ze Slovenska 9 vzorků.

Šampion Valtických vinných trhů je mezi vinaři velmi vysoce hodnocen, a tak je o něj přirozeně velký zájem.

Počet vín celkem: 770

Dle zemí

Czech Republic – Česká republika 678
Austria – Rakousko 81
Slovakia – Slovensko 9
AUSTRALIA – Austrálie 1
Chile 1

Dle kategorií

01 Bílá vína tichá odrůdová a známková se zbytkovým cukrem do 12 g/l. 402
02 Bílá vína tichá odrůdová, známková a cuvée se zbytkovým cukrem od 12 do 45 g/l. 123
03 Výběry z hroznů, výběry z bobulí a výběry z cibéb se zbytkovým cukrem nad 45 g/l. 46
04 Vína ledová, slámová a tokajská se zbytkovým cukrem nad 45 g/l 3
05 Bílá vína ročník 2014 a starší 2
06 Růžová vína tichá a klarety, odrůdová, známková a cuvée se zbytkovým cukrem do 45 g/l. 31
07 Červená vína tichá odrůdová a známková se zbytkovým cukrem do 4 g/l. 131
08 Červená vína tichá odrůdová, známková a cuvée se zb. cukrem od 4 do 45 g/l 6
09 Červená vína ročník 2014 a starší. 6
10 Šumivá vína – sekty (extra brut, brut, sec, demi sec, doux). 20
11 Aromatizovaná a likérová vína, vína s obsahem CO2 (která nespadají do kategorie 10) a další vína. 0

Všem přihlášeným děkujeme a přejeme mnoho úspěchů v našem vinařském Wimbledonu mezi výstavami!

Už 12. dubna budou v centru Excelence ve Valticích vybírat pod garancí Národního vinařského centra přední moravští a čeští vinařští odborníci absolutní šampiony této prestižní soutěže.

Každoročně pozveme ty nejlepší vinařské odborníky a hodnotitele, aby v tzv. superkomisi anonymně vybrali absolutní šampiony.“  uvedl předseda Valtických vinných trhů – Marek Šťastný.

Odborná komise musí zodpovědně zhodnotit všechna přihlášená vína a vybrat ty nejlepší. Hodnotí se tzv. stobodovou stupnicí a všechna vína, která překročí hranici 86 bodů, získají zlatou (event. Velkou zlatou) medaili.

Dle pravidel Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV) nesmí počet udělených medailí přesáhnout 30% z celkového počtu přihlášených vín,“ dodal Marek Šťastný.

Již 9. dubna zasednou v Národním vinařském centru ve Valticích odborné komise, aby objektivně a hlavně anonymně zhodnotila vína a vybrala ty nejlepší do finále. Zde pak superkomise tradičně pod vedením „zkušeného vinařského matadora“ Jakuba Šebesty a vybere šampiona bílých a červených vín a zároveň šampiona zahraničních vín. Paralelně se superkomisí zasedá již tradičně komise „dlouholetých milovníků vína“ a jimi vybrané víno získá pohár prof. Viléma Krause.

V odborné komisi pak zasedají významné osobnosti jako Pavel Vajčner (Znovín Znojmo), Bořek Svoboda (Zámecké vinařství Bzenec), doc. Josef Balík (Mendlova univerzita), František Drahonský (Víno Mikulov).

Zhodnocená vína návštěvníci akce ochutnají 10. a 11. května – v reprezentativních  prostorách zámecké jízdárny Zámku Valtice.