54. Valtické vinné trhy dražily pro obce postižené tornádem

V pátek 25. června ráno po ničivé bouři, jež prošla Valticemi a následně ve formě tornáda zdevastovala další obce v okolí, organizátoři zametli střepy v jízdárně Valtického zámku a zahájili Valtické vinné trhy, Wimbledon mezi výstavami. Po roční odmlce, kvůli pandemii se místo bujarého veselí, které je obvykle provází, vymýšlelo, jak pomoci postiženým sousedům a předběžně se hodnotily ztráty na úrodě.

Po dopoledním předání cen následoval program pro veřejnost.

V pátečním programu nechyběla dražba vín uplynulých šampionů VVT. Výtěžek ve výši 15,5 tisíce korun a dalších 50 tis. korun od spoluorganizátora akce, vinařství CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice, půjde přímo na pomoc těm, kterým vzala katastrofa střechu nad hlavou.

V současné době jednáme, zda by láhev vína z Valtických trhů nemohla být i jako dárek pro ty, co v postižených oblastech pracují a pomáhají. Věříme, že i malé poděkování v této formě může potěšit.

V sobotu v nádvoří Zámku také pod vedením paní Veroniky Svačinové vystoupily valtické děti. Výtěžek z tohoto koncertu poputuje rovněž na pomoc postiženým obcím.

Valtické vinné trhy se letos také zapojily do projektu „Vinaři jsou srdcaři“, který podporuje Dětské kardiocentrum v Motole. To založil světově známý kardiolog, profesor Milan Šamánek, propagátor pozitivního vlivu mírné konzumace vína na lidský organizmus a milovník Valtic, který se svými žáky zachránil životy milionů dětí. Právě na jeho počest vyhlásili vinaři Národní den vína a zdraví. Návštěvníci podpořili koupí „vinné růže“ tento charitativní projekt na pomoc dětem, které se narodí s vrozenou srdeční vadou.

Návštěvnost Valtických vinných trhů byla letos přes dva tisíce návštěvníků. A i když je to proti předcházejícím ročníkům přibližně o 60% méně, organizátoři věří, že si to všichni se špičkovými víny na zámku ve Valticích příjemně užili a děkují všem za podporu i pomoc.

Těšíme se na viděnou na dalších Valtických vinných trzích, ve dnech 6. a 7. května 2022 na Zámku ve Valticích.