V pátek 14. dubna vyvrcholilo čtyřdenní hodnocení vín, které probíhalo ve valtickém Centru Excelence.

Letos bylo do této nejstarší vinařské soutěže s mezinárodní účastí v ČR přihlášeno 721 vín 110 vinařů a vinařských firem především z České republiky, Rakouska a Slovenska, ale také z Itálie, Španělska, Nového Zélandu, Chile, Austrálie, Argentiny či Jihoafrické republiky.

Superkomise složená z nejlepších hodnotitelů Moravy a Čech jako šampiona bílých vín vybrala Veltlínské zelené 2021 výběr z hroznů z Vinařství Volařík a jako Cabernet Sauvignon 2019 pozdní sběr barrique z Vinařství Nechory. Vedle moravských šampionů bylo oceněno také Zweigeltrebe/Merlot/Cabernet Sauvignon 2020 barrique z rakouského vinařství Neustifter jako šampion zahraničních vín.

„Celkově má soutěž neuvěřitelnou více než stošedesátiletou tradici a stále se těší skutečně velké oblibě, kterou nepoznamenala ani pandemie. Oproti většině soutěží u nás je unikátní zejména tím, že hodnocená vína může prakticky vzápětí ochutnat také široká veřejnost a všichni milovníci vína. To navíc v krásných reprezentativních prostorách zámku ve Valticích, s perfektním technických zázemím pro několik tisícovek návštěvníků, skvělým doprovodným programem a báječnou přátelskou atmosférou. Tento skutečný vinařský svátek má i svou charitativní stránku. Proběhne zde dražba archivních šampionů a výtěžek půjde na dětské kardiocentrum v Praze. Tím chceme zdůraznit, že vinaři a milovníci vína jsou skuteční srdcaři a také to, že víno je součástí naší kultury a zdravého životního stylu po staletí a nenecháme si to nikým vzít. Vína označená medailemi jsou pak také zárukou kvality a jednoznačné doporučení k ochutnání,“ sdělil jeden z organizátorů Valtických vinných trhů David Šťastný a dodal: „rád bych tedy všechny milovníky vín pozval na tuto jedinečnou prezentační ochutnávku vín, která proběhne již teď začátkem května, protože je opět na co se těšit.“

Výstava vín, kde bude veřejnost moct ochutnat všechna vína ze soutěže, včetně šampionů, proběhne letos již 5. – 6. května, tradičně v renovované jízdárně a Španělské konírně státního zámku ve Valticích, které jí dodávají nezapomenutelnou kulisu a patřičnou atmosféru.

Na tuto vinařskou slavnost pravidelně přijíždí téměř 6 000 návštěvníků, kteří ochutnávají nejkvalitnější vína z celé České republiky, ale také ze zahraničí.

Nenechte si tento velkolepý vinařský svátek ujít a přijeďte si jej užít!