Superkomise Valtických vinných trhů vybrala své šampiony. Kdo se stal letos mistrem vín?

Superkomise složená z 14 someliérů z celé České republiky vybrala dnes v centru Excelence ve Valticích šampiony ze všech 770 přihlášených vzorků od 125 vinařů z Moravy, Česka, Slovenska, Rakouska, ale i Chile a Austrálie. Veřejnost je bude moci ochutnat již na 52. vinařském Wimbledonu 10. a 11. května v zámecké jízdárně ve Valticích.

V letošním ročníku si ocenění šampióna bílých vín odnesl Ryzlink vlašský, Březí, Liščí Vrch, výběr z hroznů 2017 z vinařství Mikrosvín Mikulov, profesionální uznání v oblasti červených vín získalo Grand cuvée, pozdní sběr 2017 z vinařství Moravíno. Šampiónem zahraničních vín se stalo rakouské víno WV – DAC – Classic Grüner Veltliner, 2018 ExclusivWeine Woditschka.

Nebudu říkat proč, ale určitě se degustátorům líbilo. Co jsem se díval, naše víno zvítězilo jednoznačně, bodové hodnocení bylo 1,45, takže většina degustátorů ho dávala na první místa.

Ale nikdy se nám na Valtických vinných trzích žádné ocenění získat nepodařilo, tak jsme opravdu velmi rádi,“ řekl ředitel Vinařství Mikrosvín Bořek Svoboda.

Z České republiky se letos přihlásilo 678 vzorků, z Rakouska 81 vzorků a ze Slovenska 9 vzorků. Šampión Valtických vinných trhů je mezi vinaři velmi vysoce hodnocen, a tak se těší velkému zájmu.

Superkomise byla tradičně pod vedením „zkušeného vinařského matadora“ Jakuba Šebesty, zasedli v ní také významné vinařské osobnosti jako Pavel Vajčner (Znovín Znojmo), Bořek Svoboda (ředitel Mikrosvín ) nebo doc. Josef Balík (Mendlova univerzita).

Šampioni se vybírají z vítězů odrůd ve skupinách. Výběr je velice složitý, protože hodnotíme ta nejlepší vína, výjimečná vína, která jsou nádherná,“ řekl předseda odborné komise Jakub Šebesta. „Rozstřel na šampiónech se dělá tím způsobem, že je vypracována tabulka, kde je 15 vzorků vín a degustátor hodnotí čísly. Pak se všechna čísla vloží do počítače a během pár vteřin známe výsledek,“ dodává Šebesta.

Paralelně s odbornou komisí zasedla komise „dlouholetých milovníků vína“, kde se absolutním vítězem stal rovněž již zmíněný bílý šampion – Ryzlink vlašský, Traditional line, Březí, Liščí Vrch, výběr z hroznů 2017 z vinařství Mikrosvín Mikulov – a získalo tak pohár prof. Krause.

Tato vůbec nejstarší tuzemská vinařská soutěž s dlouholetou tradicí, už přes 160 let, nabídne návštěvníkům nejenom nespočet mistrovských vinařských děl, ale také mnoho výborných tradičních pokrmů a bohatý doprovodný program, který potěší všechny věkové kategorie. „Návštěvníci se můžou těšit na skvělá vína, ucelené kolekce a představení nového ročníku 2018,“ řekl organizátor Valtických vinných trhů David Šťastný.

Akce se bude konat v zámecké jízdárně ve Valticích a přilehlých prostorách 10. a 11. května, kde mohou návštěvníci nasát historií poznamenanou atmosféru a užít si tak skvělý den s výborným vínem, jídlem a zábavou.