V pátek 19. dubna vyvrcholilo čtyřdenní hodnocení vín, které probíhalo ve valtickém Centru Excelence.

Superkomise složená z nejlepších hodnotitelů Moravy a Čech vybrala jako šampiona bílých vín Ryzlink vlašský TERROIR PÁLAVA 2022, výběr z hroznů z Vinařství Vajbar Bronislav, šampionem červených vín se stalo Cabernet Sauvignon 2021 výběr z hroznů z Vinařství Garčic. Vedle moravských šampionů bylo oceněno také víno Merlot Riserva 2020 z italského vinařství Traverso, z oblasti Furlansko (dovozce společnost Wine Passion) jako šampion zahraničních vín.

Tato vína uspěla v konkurenci více než 700 přihlášených vzorků z 11 zemí světa a čtyř světadílů.

Největší zastoupení měla vína z domácí produkce, sousedního Rakouska a Slovenska, ale soutěžila zde také vína z USA, Nového Zélandu nebo Chile. Kromě tradičních odrůd jako je Ryzlink vlašský, Velínské zelené či Ryzlink rýnský byly zastoupeny i méně známé a novošlechtěné odrůdy (Cabernet Cortis, Donauer Riesling, nebo Cabernet Blanc) a také „světové“ odrůdy Syrah nebo Malbec.

„Vítěze 57. ročníku poválečné novodobé historie soutěže už známe a patří jim velká gratulace a uznání. Vína označená medailemi jsou zárukou kvality a jednoznačné doporučení k ochutnání. Vyhlášením výsledků soutěže ale Valtické vinné trhy nekončí, naopak spíš teprve začínají. Unikátní jsou totiž tím, že prakticky vzápětí můžete všechna vína ze soutěže, včetně šampionů, ochutnat v rámci veřejné výstavy,“ sdělil předseda Valtických vinných trhů David Šťastný. „Rád bych tedy jménem pořadatelů, ale i našich vinařů pozval všechny milovníky vína a tradiční vinařské kultury, 10. a 11. května k nám do hlavního města vína Valtic. V krásných a reprezentativních prostorách renovované jízdárny a Španělské konírny státního zámku ve Valticích, s úžasnou a přátelskou atmosférou, spolu opět po roce strávíme příjemné chvíle ve společnosti skvělých vín z celého světa,“ dodal.

Výstava vín, kde bude veřejnost moct ochutnat všechna vína ze soutěže, včetně šampionů, proběhne ve dnech 10. – 11. května, tradičně v renovované jízdárně a Španělské konírně státního zámku ve Valticích, které jí dodávají nezapomenutelnou kulisu a patřičnou atmosféru.

Přehlídku nejlepších vín doplní bohatý kulturní program a chybět nebudou ani vybrané gastronomické speciality a různé pochutiny, které se k vínu skvěle hodí. V pátek 10. května opět proběhne dražba archivních šampionů jejíž výtěžek poputuje na dětské kardiocentrum v Praze v Motole.

Nenechte si tento velkolepý vinařský svátek ujít a přijeďte si jej užít!