Vinařská soutěž s téměř 160letou tradicí odhalila šampiony vín pro rok 2016

V Národním vinařském centru ve Valticích, které je garantem celé soutěže, proběhlo ve dnech 12. – 14. dubna hodnocení 727 druhů nejlepších vín od 117 vinařů a vinařství nejen z Moravy, ale také ze Slovenska a z Rakouska. V pátek 15. dubna pak superkomise složená z nejlepších vinařů, sommeliérů a vinařských odborníků z celé České republiky vybrala absolutní šampiony mezi bílými a červenými víny pro letošní rok.

Šampionem mezi bílými víny se pro rok 2016 stal Irsai Oliver, jakostní odrůdové víno z vinařstí Sing Wine z Velkých Bílovic. Mezi červenými víny získalo uznání odborné komise a titul šampiona víno Zweigeltrebe výběr z hroznů 2015 z rakvického Rodinného vinařství Janoušek. Ze zahraničních vzorků porotu nejvíce zaujal Ryzlink rýnský z vinařství AMON ALFRED.

Vítězství vína Irsai Oliver bylo velkým překvapením nejen pro majitele vinařství Sing Wine Aleše Tetura. „Rozhodně jsem toto víno nepovažoval za našeho favorita. Vím totiž, že vinaři preferují těžší vína. Náš Irsai se vyznačuje naopak svěžestí a lehkostí,“ řekl Tetur.

Naopak majitel šampiona mezi červenými víny Zdeněk Janoušek z Rodinného vinařství Janoušek dával svému vínu Zweigeltrebe velké šance na úspěch už když ho do soutěže přihlásil. „Jsem si vědom, že je to nejlepší víno, jaké v našem sklepě v tuto chvíli máme. V loňském roce byly ideální podmínky pro výrobu skvělých červených vín,“ uvedl Janoušek. Dodal, že toto víno může dosáhnout ještě lepší chuti po několika letech, kdy bude ležet v sudech.

Podle předsedy dvanáctičlenné superkomise Ing. Jakuba Šebesty nebylo vůbec jednoduché šampiony zvolit. „Rok od roku se na Valtických vinných trzích setkáme s kvalitnějšími vzorky vín. Moravští vinaři stále zlepšují nejen své technologické postupy, ale také péči, kterou vínům věnují přímo ve vinohradech,“ komentoval volbu šampionů Šebesta.

Všechna vítězná vína pak zájemci budou moci ochutnat na jedinečné výstavě vín 13. a 14. května 2016 na Valtickém zámku.

Úryvek z tiskové zprávy
Celou tiskovou zprávu najdete také v sekci Dokumenty