Šampioni 53. ročníku VVT jsou známi!

Letošní ročník se zapíše smutně do více než staleté historie této nejstarší vinařské soutěže – Valtických vinných trhů.

S ohledem na velikost této prestižní vinařské soutěže, opatření, která přijala vláda ČR i klíčové partnerství se Střední vinařskou školou ve Valticích, muselo vedení VVT přijmout příslušná opatření. Nejstarší přehlídka špičkových vín musela být zrušena, soutěž však nakonec proběhla.

Vybraní hodnotitelé od úterý degustovali a hodnotili 424 vzorků vín z Čech, Moravy, Rakouska a Slovenska. V pátek 16. října zasedla superkomise, která nehodnotila výjimečně u „kulatých stolů“ ale v 2m rozestupech mezi sebou.

Superkomise pak rozhodla, že šampiony 53. ročníku novodobé historie Valtických vinných trhů se stala tato vína a tato vinařství:

  • Šampion bílých vín – Ryzlink vlašský výběr z hroznů 2018 – MIKROSVÍN MIKULOV
  • Šampion červených vín – Zweigeltrebe pozdní sběr 2017 – rodinného Vinařství Kovacs
  • Šampion zahraničních vín – Veltlínské zelené 2016 – Rudi Woditschka, Rakousko.

Vlašák ročníku 2018 vznikal z výborně vyzrálých hroznů prakticky bez botrytidy. Víno jsme nechali zrát nejen v nerezovém tanku, ale i v malých gonských sudech a na novém barikovém sudu. Podíl ze dřevěných sudů je tedy 20%, což podpořilo zejména chuť a strukturu vína a zároveň jsme zachovali typicky minerální projev vlašáku z Pálavy.“ říká o šampionovi Ing. Zbyněk Žiška, technolog vinařství Mikrosvín Mikulov.

Víno Zweigeltrebe pozdní sběr 2017 z  rodinného VINAŘSTVÍ KOVACS bylo vyrobeno před třemi lety. A právě tolik víno potřebovalo, aby nazrálo do své nejvyšší kvality. Špičkový ročník 2017 sliboval výjimečná vína. Víno zrálo dva roky na francouzských i amerických dubových sudech 50:50 a rok na lahvi. Díky tomu ve vůni naleznete čerstvé lesní ovoce s elegantními tony hořké čokolády a kakaa. V chuti si pak vychutnáte sametově jemné tony višní, ostružin a punče. Víno právem bylo vítěz kategorie, ale i celkovým šampionem této nejstarší výstavy v ČR.“ hodnotí víno David Šťastný z Vinařství Kovacs.

Slavnostní předání medailí a ocenění za nejlepší vína a šampiony se zatím odkládá a těšíme se, že proběhne jak jen to bude možné, abychom důstojným způsobem pogratulovali a poděkovali vinařům za jejich obrovskou práci a špičková vína. Omlouvám se všem, ale v současné době skutečně nejde takto významnou přehlídku vín organizovat. Budeme však věřit, že nakonec zvítězí zdravý rozum a další ročníky VVT proběhnou již za přítomnosti vinařů i
milovníků vína, pro které je tato tradiční akce každoročně obrovským vinařským svátkem.“ říká David Šťastný z organizačního výboru VVT.