Sběr vzorků na VVT 2016 ukončen

V Zámeckém sklepě ve Valticích byl ukončen sběr vzorků pro 49. ročník Valtických vinných trhů.

Během pondělního dopoledne přivezla třicítka vinařů téměř stovku vzorků vín, převážně mladých z dobrého ročníku 2015. Tentokrát studenti ze Střední vinařské školy ve Valticích shromažďují vzorky ve starobylé lisovně v Zámeckém sklepě. O několik pater výše v přednáškovém sále Národního vinařského centra započalo v odpoledních hodinách periodické školení vinařských degustátorů. Docent Josef Balík ze Zahradnické fakulty v blízké Lednici spolu s autorem hodnotícího systému ELWIS Ing. Pavlem Krškou každoročně prohlubují vědomosti těch degustátorů, kteří se objeví také při hodnocení vín na 49. VVT v polovině dubna.

I v úterý přiváželi vinaři do Valtic svá nejlepší vína, aby si ověřili na 49. ročníku Valtických vinných trhů, s čím půjdou letos na trh. V zámecké lisovně, kde se shromažďovaly vzorky pro vinné trhy již v osmdesátých letech minulého století, přivážené statkovou autodopravou, přibyly další dvě stovky soutěžních vín. Ještě dopoledne leckde sněžilo a tak šlo ve středu očekávat největší nápor.

Středa tedy přinesla další stovku vín, ale ani před uzávěrkou ještě nebylo všech 750 přihlášených vzorků vín na místě. Zámecká lisovna se přesto již pěkně zaplnila. Vzorky posledních opozdilců byly tedy přijaty ve čtvrtek.

Ne každý vinař si troufne jít s kůží na trh, zvláště když medaile u jednotlivých odrůd jsou renomovanými degustátory pečlivě zvažovány. Tak jako ve Wimbledonu záleží na momentální formě hráče, tak i vinař musí umět optimální zralost vína ideálně načasovat. A také nezbytné štěstí v té spoustě výborných vín rozhoduje…

Ing. Jan Otáhal, Valtice