Dražba archivních Championů na 48. VVT

V 16.15 hod. přistoupil  k pultu s dražitelským kladívkem Mgr. David Šťastný a započal dražební maraton, který trval téměř hodinu. Zaplněná Jízdárna sledovala napínavé přihazování u tří archivních Championů.

1.  Rulandské modré – výběr z hroznů 2007 bylo CHAMPIONEM na 44. VVT v roce 2011.

Víno pochází od Ing. Ladislava Musila a jeho vinařství v Dolních Kounicích.   Toto víno je tmavě cihlové barvy, vůně je decentní s ovocně ostružinovými tóny, které přecházejí do černé kávy a hořké čokolády. Víno má v chuti plnost a harmonii, v dochuti cítíme sametové tříslovinky, které víno získalo ležením na barikových sudech.  Jeho dlouhá perzistence již v době, kdy se stalo Championem, dávala předpoklady k dlouhému ležení. Bylo vybráno z 11 červených vín, která postoupila do hodnocení na CH a získalo 91,20 bodů.

Toto červené vyzrálé víno je draženo poprvé, vyvolávací cena je 900 Kč – bylo vydraženo za 4.500 Kč.

2. Cabernet Sauvignon – výběr z hroznů 2006Vinařství Libor Veverka se sídlem v Čejkovicích se stal prvním samostatným CHAMPIONEM pro červená vína na 40. VVT v roce 2007.

Vinařství Libora Veverky je typicky rodinné vinařství, na několika menších vinicích o celkové ploše 3 ha pracují 2 generace Veverků a jejich vinařskou filosofií je zdravý a zralý hrozen jako základ dobrého přívlastkového vína v malých šaržích.

Toto víno bylo vybráno z 13 červených a 1 rosé. Je to víno s typickou kabernetovou příchutí, harmonicky sladěnými taniny a nepatrným zbytkovým cukrem. Dle sdělení Libora Veverky už získal CS v roce 2007 ocenění na JUVENALE v Brně. Má všechny předpoklady dalšího nazrávání třeba v některém domácím archivu.

Toto červené nazrávající víno je draženo poprvé, vyvolávací cena je 900 Kč – bylo vydraženo za dobrých 6.400 Kč..

3. Pálava – pozdní sběr 2002 byla CHAMPIONEM na 36. VVT v roce 2003. Superkomise vybrala toto víno z 23 finálových vín – tehdy ještě bílých i červených spolu a udělila mu nejvyšší počet bodů v historii VVT – 93,67!. Moderní technologie a rukopis sklepmistra, vedeného zkušeným vinařským mistrem daly vzniknout skutečné lahůdce. I v současné době patří víno z odrůdy Pálava k nejvyhledávanějším ve vinotékách, do obchodních řetězců se málokdy vůbec dostane. Jednu z určitě již posledních láhví může dnes získat nějaký šťastný dražitel…

Vyvolávací cena 1.000 Kč    (bylo vydraženo na 47. VVT v roce 2014 za 9.200 Kč) – bylo vydraženo v litém souboji několika roztoužených dražitelů za neuvěřitelných 11.300. Kč.

Ing. Jan Otáhal, Valtice