1. DEN VVT – PÁTEK 13. května 2016

V pátek 13. května se v Jízdárně valtického zámku rozlehl vinařský chorál „Vinohrady, vinohrady…“, čímž byly slavnostně zahájeny 49. Valtické vinné trhy. Po předání medailí a ocenění vinařům za nejlepší vína mohlo cca 550 vinařů a pozvaných hostů ochutnávat vína v komorním prostředí výstavního areálu.

Na letošních 49. Valtických vinných trzích měli návštěvníci možnost ochutnat 727 vzorků vín ze 117 vinařství. V nabídce byli také letošní Championi – Irsai Oliver, jakostní odrůdové víno ročník 2015 z vinařstí Sing Wine z Velkých Bílovic. Mezi červenými víny získalo uznání odborné komise a titul šampiona víno Zweigeltrebe výběr z hroznů 2015 z rakvického Rodinného vinařství Janoušek. Ze zahraničních vzorků porotu nejvíce zaujal Ryzlink rýnský z vinařství AMON ALFRED, Poysdorf, Rakousko. Valtické vinné trhy, tento Wimbledon mezi výstavami, proběhly tradičně za podpory Střední vinařské školy ve Valticích a soutěž vín proběhla pod garancí Národního vinařského centra.

Když se pak ve 14 hodin otevřely vstupy i pro vinařskou veřejnost, byla Jízdárna, Španělská konírna i technický dvůr brzy zaplněny. Pak se odehrála již tradiční dražba archivních Šampionů VVT a tentokrát se bavila zaplněná Jízdárna ostrým soubojem o tři vzácné láhve skoro hodinu.

1.    Rulandské modré, výběr z hroznů, ročník 2007 – bylo ŠAMPIONEM na 44. VVT v roce 2011. Víno pochází od Ing. Ladislava Musila a jeho vinařství v Dolních Kounicích. Toto červené vyzrálé víno je draženo podruhé, vyvolávací cena je 700 Kč – bylo vydraženo za 9.500 Kč

2.   Sauvignon, výběr z hroznů, z ČEBAV s.r.o. Tvrdonice, ročník 2006 – byl ŠAMPIONEM pro bílá vína na 40. Valtických vinných trzích v roce 2007. V jubilejním 40. ročníku Valtických vinných trhů rozhodl výbor VVT, že budou vybráni dva Championi VVT 2007 a to Champion pro bílá vína a Champion pro červená vína. Toto bílé vyzrálé víno je draženo podruhé, vyvolávací cena je 1.000 Kč – bylo vydraženo po dlouhém přihazování za neuvěřitelných 20.500 Kč

3. Zweigeltrebe x Cabernet Sauvignon, cuvée, ročník 2003 – bylo Šampionem na XXXIX. VVT v roce 2006. Tenkrát se ještě vybíral z nejlépe hodnocených 26 vín bílých, červených i zahraničních jenom 1 Champion. Vítězné víno pochází z rakouského vinařství Weigut Neustifter se sídlem v Poysdorfu  Toto červené vyzrálé víno je draženo poprvé, vyvolávací cena je 900 Kč – bylo vydraženo za dobrých 15.100 Kč

Jedná se o jeden z nejlepších výsledků tradiční dražby na VVT. Organizátoři Valtických vinných trhů tak ukázali, že vinaři mají nejen vytříbený vkus na vína, ale také dobré srdce. Rekordních více než jednačtyřicet tisíc korun bude použito na humanitární účely nejen pro Domov důchodců ve Valticích.

I přes podmračený pátek třináctého přicházeli do výstavního areálu další a další návštěvníci, a tak byli pořadetelé s průběhem prvního dne spokojeni.

2. DEN VVT – SOBOTA 14. května 2016

Lahodná vína, příjemné prostředí nově zrekonstruovaných zámeckých prostor a také slunečné počasí přilákalo na letošní 49. ročník Valtických vinných trhů, Wimbledon mezi vinařskými výstavami, celkem pět a půl tisíce návštěvníků. Jejich dobrá nálada a soutěžní duch napomohly k překonání rekordu v počtu přiťuknutí si sklenicí s vínem z roku 2013. Valtické vinné trhy tak budou opět zapsány do České knihy rekordů. S vínem si letos na Valtickém zámku přiťuklo přesně 555 návštěvníků, což je o třidvacet přiťuknutí více než se podařilo v roce 2013.

Překonání rekordu potvrdil také komisař dohlížející na celý pokus o rekord Miroslav Marek z agentury Dobrý den. „Organizátoři měli  letos opravdu propracovaný systém přiťukávání. Podařilo se jim pokořit smůlu z minulých dvou let a rekord s přehledem, bez zaváhání překonali,“ uznal komisař zápis, který se v České knize rekordů objeví v roce 2018.

Na letošním ročníku si návštěvníci kromě vína užili také bohatý doprovodný program. Ten byl rozšířen o přednášku o zdraví a víně profesora  Milana Šamánka, na které se lidé nejen pobavili, ale také poučili a seznámili se se závěry výzkumů předních světových zdravotnických organizací prospěšném vlivu střídmého, ale pravidelného piti vína na lidský organizmus . O dobrou náladu se na zámeckém dvoře postaral Standa Hložek, který roztancoval stovky svých příznivců. O večerní zábavu na dvoře se pak postarala místní oblíbená kapela The Teachers.

Všichni se už těší na další ročník. „Na vinné trhy do Valtic jezdím už minimálně pět let. Tuto vinařskou akci si nechci nechat ujít ani v dalších letech. Nabízí zde opravdu kvalitní vína lokálních vinařů. Oceňuji také možnost srovnání s rakouskými a slovenskými víny,“ pochválil organizátory jeden z návštěvníků, který přijel z Ostravy, Filip Rojíček.

Věhlas Valtických vinných trhů potvrzují také samotní vinaři. „Ocenění z této soutěže jsou mezi vinaři velmi vážená. Valtické vinné trhy mají dlouholetou tradici, jezdil jsem tady  již jako dítě se svým otcem. Rád budu tuto tradici dál udržovat,“ řekl Miroslav Volařík z vinařství Volařík.

Těšíme se na Vás na příštím jubilejním 50. ročníku Valtických vinných trhů v prostorách jízdárny Zámku Valtice, ve dnech 12. – 13. května 2017!

0Days0Hours0Minutes0Seconds