48. VVT v nově opraveném výstavním areálu proběhly úspěšně

Připravit organizačně i technicky letošní 48. ročník Valtických vinných trhů bylo obzvlášť náročné s ohledem na probíhající opravy v zámeckém areálu. Že se uskutečnily tak, aby sklízely pochvalná uznání od návštěvníků, za to patří velký dík nejen desítkám pracovníků různých profesí a studentům místní vinařské školy, ale také stavební firmě, která splnila svůj slib a umožnila návštěvníkům ještě před dokončením vstoupit do opraveného výstavního areálu.

Samotný průběh výstavních dnů se řídil osvědčeným scénářem z předchozích ročníků. Po tiskové konferenci zazněl v Jízdárně chorál vinařů a představení členů Čestného předsednictva. Předseda výboru Společnosti Valtických vinných trhů Ing. Marek Šťastný předal přítomným vinařům medaile, diplomy a mimořádné ceny za jejich úspěšná vína.

Hlavní udělené ceny:

  1. CHAMPION  VVT 2015 – Pálava, výběr z hroznů, ročník 2013  – Rodinné vinařství Pavel Binder, Rakvice
  2. CHAMPION VVT 2015 – Kometa cuvée červené, jakostní známkové víno, ročník 2012 – PATRIA Kobylí, a. s.
  3. CHAMPION VVT 2015 – Grüner Veltliner Exklusiv Hermannschachern, Qualitätswein, ročník 2014 – Weingut Neustifter, Poysdorf

Pohár ministra zemědělství ČR za nejúspěšnější kolekci vín získalo vinařství CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice, a. s.

Pohár Profesora Viléma Krause – za nejvýše ohodnocené víno odbornou veřejností získalo víno Chardonnay, pozdní sběr, ročník 2014 – MORAVÍNO, s.r.o., Valtice.

Až do 14 hodin mohly pak na čtyři stovky vinařů a pozvaných hostů degustovat téměř  700 shromážděných vzorků vín od 128 vinařských firem a obchodních společností z České republiky, ale také ze Slovenska a z Rakouska. Ve stáncích s vínem bylo zastoupeno kolem 50 u nás pěstovaných odrůd, v nichž převažovalo i díky rakouským vinařům Veltlínské zelené, v závěsu pak Rulandské šedé, Sauvignon, Ryzlink rýnský a Chardonnay. Červená vína reprezentovala Frankovka spolu s Zweigeltrebe a Dornfeldrem. Valtické vinné trhy jsou každoročně přehlídkou vín tržního sortimentu a také po méně příznivém vinařském ročníku 2014 převažovala již nazrávající mladá vína v počtu 345 vzorků – nutno dodat, že přírodně sladkých vín letos tolik nebylo, jako v jiných ročnících.

Pak již v hojném počtu zaplnili prostornou Jízdárnu nedočkaví návštěvníci, kterých se do uzavření výstavního areálu vystřídal rekordní počet více než 3.500. Vstup na 48. Valtické vinné trhy byl letos přemístěn k zámku přes Technický dvůr.

Odpoledne vystřídal na podiu dobře rozehranou Cimbálovou muziku Slovácko mladší Mgr. David Šťastný, aby zaujal zaplněnou Jízdárnu dražbou tří lahví archivních Championů, za něž v napínavém přihazování zaplatili sběratelé archivních skvostů více než 20.000 Kč a přispěli tak na potřebnou charitu.

I v sobotu příznivci Valtických vinných trhů a dobrého vína zaplnili a využívali všechny prostory výstavního areálu včetně Čestného nádvoří před valtickým zámkem. Rodinné klany s košíky plnými domácích dobrot obsadily stoly a lavice.

Vzorky vín přenášeli někteří šikovní návštěvníci v dřevěných nosičích pohárků až na Technický dvůr. Tady byl stánkový jarmark s občerstvením všeho druhu, kterému vévodil vybranými potravinami stánek „KLASA“. Ale i různé suvenýry a zájmové předměty se tady daly zakoupit, stejně jako na přístupové cestě do zámku.

Výstavní areál byl v plném rozsahu ideálně zaplněn a stánky se vzorky vín až do pozdních odpoledních hodin zdárně odolávaly požadavkům kroužících návštěvníků.

Odpoledne zpříjemnila posezení na Technickém dvoře hudební produkce swingového souboru Louis Armstrong Revival, při jehož známých melodiích si mnozí i na štěrkovém nádvoří v rytmu podupávali. Poté, co v Jízdárně rozlili více než 50 láhví růžového vína a návštěvníci se smyslem pro humornější situace nepokořili již šest let starý rekord v přiťuknutí, vystřídala swingové melodie svižnější hudba kapely s názvem Chameleon Groove.

Nové roztančené schodiště naštěstí zdolali všichni nahoru i dolů proudící návštěvníci a nové prostorné sociální zařízení si také pochvalovali. V Jízdárně bude v nejbližší době ještě položena palubovka z jasanového dřeva, zavěšeno pět nádherných křišťálových lustrů a do velkých oken přijdou žaluzie – to už se bude připravovat v červnu první koncert s Magdalenou Koženou.

48. Valtické vinné trhy skončily rekordní návštěvou více než 6.500 návštěvníků, kteří si přišli pochutnat na dobrých vínech s odborným servisem, zažít skvělou a přátelskou atmosféru, a také zhodnotit opravený výstavní areál. Pořadatelům nepřišla žádná podstatná kritická připomínka a během obou výstavních dnů si zvykli i na roztančené schody. Vína chutnala, regály ve sklepech se v sobotu večer téměř vyprázdnily a všeho bylo tak akorát. Slunečné počasí s jarními řídkými mraky na obloze po oba dny ve Valticích přálo nejen koštování vína, ale i cykloturistice nebo návštěvám zámku a SALONU VÍN či prohlídce historického hlavního města vína.

Těšíme se na Vás opět ve dnech 13. a 14. května 2016 na 49. Valtických vinných trzích!

Foto i text: Ing. Jan Otáhal