48. Valtické vinné trhy ukončily hodnocení vín

V úterý 14. dubna začaly první degustační komise hodnotit vína, která přivezli před měsícem vinaři do Španělské konírny valtického zámku na letošní Valtické vinné trhy. V degustačním sále Národního vinařského centra na valtickém zámku nalévali dopoledne studenti Střední vinařské školy vybraným renomovaným degustátorům anonymně Ryzlink vlašský, málo známé bílé odrůdy a  polosladká bílá vína, odpoledne to byla vína odrůd Muller Thurgau, Rulandské šedé, Aurelius, Ryzlink rýnský a archivní bílá. Odpoledne se shromáždili další degustátoři do tří komisí. Potěšitelné je, že vinaři nemusí jako naši poslanci přijímat žádné kvóty pro účast žen – v každé komisi se již ženy zúčastní.

Ve středu dopoledne pozvaní degustátoři hodnotili Tramín červený, Pálavu, Muškát moravský, Sauvignon a Neuburské. Odpolední komise měly na programu degustaci Veltlínského zeleného, Hibernalu, Sylvánského zeleného a červená vína odrůd Cabernet Sauvignon, Modrý Portugal a archivní.

Tři degustační komise ohodnotily ve čtvrtek dopoledne vína odrůd Rulandské bílé, Chardonnay, málo známé odrůdy červené, Merlot, Dornfelder a vína sladká nad 45 g/l. Odpoledne zasedly již jen dvě hodnotící komise a degustovala se vína odrůd Zweigeltrebe, Frankovka, Rulandské modré, sekty a cuvée červené.

V pátek budou vybráni Championi pro bílá a červená vína, také pro zahraniční víno a odborná veřejnost vybere víno pro udělení „Poháru Profesora Viléma Krause“.

Ing. Jan Otáhal, SVVT Valtice